S případnými dotazy na autory této stránky se obracejte na emailové adresy: daniel.faltys@gmail.com, nebo michal.faltys@gmail.com
Autoškola Podorlicko Jiří Myšák
TFA s.r.o.
Chlenská uzenina

Sedmnáctý ročník Lhota cupu vyhrály Čoginovy děti

Letošní turnaj se poprvé v sedmnáctileté historii odehrál pouze na dvou hřištích. Víc jich nebylo třeba, neboť do zápolení se přihlásilo pouze 15 týmů (oproti loňským 22). Pořadatelé uzpůsobili program tak, aby se do západu slunce vše bezpečně stihlo. A v pozdních odpoledních hodinách byl znám vítěz turnaje. Zcela po zásluze se jím stalo mužstvo Čoginových dětí, které až do finále neinkasovalo ani jednu branku. Druhé místo obsadilo domácí mužstvo pod názvem Lhotecká elita, třetí skončil Union Kostelec.
Hrací systém

Přihlášená mužstva byla ještě dva dny před turnajem rozlosována do tří pětičlenných základních skupin. V nich se bojovalo o osm míst, která zaručovala účast ve čtvrtfinále. Následně už se hrálo klasicky vyřazovacím systémem. Hrací doba v utkáních ve skupinách byla stanovena na 2x8 minut, ve vyřazovací části se pak navýšila na 2x10 minut.

Skupina "A"

Ve skupině "A" od začátku určovaly tempo dva týmy. Těmi byly pozdější finalista Lhotecká elita a mužstvo s názvem Nehrej to. Vzájemný remízový zápas těchto mužstev však rozhodl o tom, že vítězství ve skupině si vybojovali hráči Nehrej to, a to díky celkově lepšímu skóre. Třetí ve skupině "A" skončila Restaurace u Medvěda, která s prvními dvěma mužstvy prohrála shodně 2:3 a následně dvakrát zvítězila, takže si v konečném účtování také zajistila účast ve čtvrtfinále. Outsidery skupiny byly týmy Nic moc a Myšáci. První z jmenovaných získal alespoň tři body (ze vzájemného zápasu s Myšáky), lhotecké béčko pod názvem Myšáci se stalo smutným rekordmanem turnaje, když jako jediné nezískalo ani bod.

Skupina "B"

I skupina "B" měla dva lídry, kteří získali stejný počet bodů. Na prvním místě se umístil díky lepšímu vzájemnému zápasu tým Union Kostelec. Neštěstím bylo, že tento zápas byl ve prospěch Unionu kontumován, neboť soupeř pod názvem Citróni se k němu nedostavil včas. Jinak ale Citróni předváděli výborné výkony a díky třem vítězstvím bez obdržené branky si hladce zajistili druhé místo ve skupině a tím pádem postup do další fáze turnaje. Třetí místo ve skupině vydoloval Slavoj Houfnice (velmi mladý tým složený vesměs z hráčů kosteleckého dorostu) a také si zajistil postup do čtvrtfinále. Na čtvrté příčce skupiny "B" se umístilo Dno, které díky vítězství 3:0 ve vzájemném zápase odsunulo na poslední příčku tým Union Rokytnice. Rokytnice se však prezentovala solidními výkony a dokonce porazila vítěze skupiny Union Kostelec!

Skupina "C"

V céčku mohli přítomní fandové sledovat spanilou jízdu Čoginových dětí, které vyhrály třikrát 3:0 a jednou dokonce 6:0 a s celkovým skóre 15:0 a 12 body jasně opanovaly tuto skupinu. Druhou příčku si vybojovaly Nenahraditelný nuly, které se přihlásily na turnaj doslova za minutu dvanáct. Nebo spíš minutu po dvanácté. Na třetím místě skončila Invaze hrdinů, tradiční účastník Lhota cupu tentokrát posílený o bratra slavného Jardy Plašila Honzu. Ani Jan Plašil však nedokázal svůj tým dotáhnout do čtvrtfinále. Na čtvrté příčce se umístil ve skupině "C" FC THC Koldín, který zvítězil 4:1 nad Hosako Kosako, posledním týmem céčka. Ten doplatil na střeleckou nemohoucnost, když vstřelil pouhé dvě branky. Hůře na tom v celém turnaji nikdo nebyl.

Čtvrtfinále

Nejlepší osmička si to podle předem stanoveného pavouku rozdala o postup mezi nejlepší čtyři. A nutno říct, že vyřazovací boje nabídly takticky vedená utkání. Nikdo nechtěl udělat chybu, nikdo nechtěl prohrávat. V prvním zápase se utkalo Nehrej to a Slavoj Houfnice. Nehrej to šli brzy do vedení, ale Slavoj díky výstavní trefě Lukáše Plocka vyrovnal. Nehrej to však ukázalo větší vůli po vítězství a nakonec převážilo misky vah na svoji stranu. Jediný gól rozhodl zápas mezi Unionem Kostelec a Restaurací u Medvěda. Vstřelil ho Tomáš Tichý, který utekl do brejku při oslabení vlastního týmu (za žlutou kartu se šlo na dvě minuty na trestnou lavici) a nasadil brankáři "housle". Lhotecká elita si poradila s Nenahraditelnými nulami, když se dvěma góly zaskvěl Michal Faltys. Nuly už dokázaly pouze snížit na 2:1, ale na vyrovnání jim už nezbyl čas. A poslední čtvrtfinálový duel musely dokonce rozhodnout až střely ze značky pokutového kopu. Po bezbrankovém zápase se Čoginovy děti radovaly po penaltovém rozstřelu v poměru 4:2.

Semifinále

I v semifinálových bojích góly příliš nepadaly. V zápase mezi Nehrej to a Čoginovými dětmi to platilo doslova, Čoginovci opět vsadili na nulu vzadu a opět jim to vyšlo. Penalty totiž vyhráli 4:3 a radovali se tak z postupu do boje o titul. Druhé semifinále bylo dramatické a zbytečně emotivní. Lhotecká elita v něm od úvodu prohrávala 0:1, ale do poločasu dokázala díky M. Faltysovi vyrovnat. Po změně stran strhul vedení na stanu Lhoty Petr Jakubec a to neunesl hráč Unionu Tomáš Tichý, který svým extempore zápas v podstatě ukončil a celkově pokazil. Dobrou čtvrthodinu se totiž nehrálo a stále jenom hádalo, uráželo, diskutovalo...Zkrátka s fotbalem to mělo pramálo společného. Do finále si tak proklestili cestu domácí hráči.

Zápas o 3. místo

V zápase zklamaných semifinalistů zvládl Union Kostelec tentokrát udržet emoce na uzdě a pohrál si s hráči Nehrej to v poměru 3:1. Nehrej to zřejmě doplatili na úzký kádr. I tak ale byli zřejmě nejpříjemnějším překvapením turnaje. Jejich nejlepšími hráči byli Tomáš Hojný a Milan Bulavcsjak, hráči doudlebského áčka. Union Kostelec podobně jako v loňském roce zklamal pořadatele svým chováním. Jinak fotbalově měl na vítězství v celém turnaji a tým poskládaný okolo bratrů Tichých, J. Noska a brankáře Matouška tak zůstal lehce za očekáváním.

Finále

Vrchol turnaje začal zhruba v 15.30 hodin a hrálo se tak téměř do tmy. V úvodu zápasu šla Lhotecká elita rychle do vedení, když se střelecky prosadil Petr Jakubec, jeden z nejlepších střelců turnaje. Čoginovy děti ale vzápětí vyrovnaly a ještě do poločasu otočily na 1:2. Ihned po změně stran zvýšil vedení dětí Michal Brandejs a prakticky tak utnul naděje domácích hráčů na zisk cenného titulu. Lhotečtí sice ve druhé půli tlačili, ale bez gólového efektu. Navíc se ukázalo, že častolovické Čoginovy děti měly více sil. A tak v pohodě svůj náskok uhájily a staly se vítězem 17. ročníku Lhota cupu, tentokráte s ročníkovým přívlastkem 2011. Čoginovy děti hrály v této sestavě: Lukáš Junek - Zdeněk Novák, Jan Zemaník, Dominik Podstávek, Tomáš Přikryl, Michal Brandejs, Lukáš Trejtnar a Jan Švandrlík. Lhoteckou elitu reprezentovali: Petr Hodač - Dominik Málek, Daniel Faltys, David Rešl, Michal Faltys, Petr Jakubec a Miloš Andrys.

Závěrečný ceremoniál

Finalisté se po zápase nechali nafotit, aby tak měli na turnaj památku. Následně došlo na předávání cen. Čtvrtý tým bral cenu útěchy, třetí, druhý a vítěz se mohli těšit na laskominy všeho druhu ve vyšší hodnotě. Ceny předával Jaroslav Malátek, sekretář lhoteckého oddílu. Hlavní pořadatel turnaje a předseda lhotecké kopané Luboš Faltys pak poděkoval hráčům za výkony a za účast, rozhodčím Matuškovi a Jedlinskému za pevné nervy při rozhodování někdy opravdu vypjatých utkání, a zároveň slíbil, že i za rok se turnaj uskuteční. Těšme se tedy společně na LHOTA CUP 2012. A teď už může fotbalová zimní přestávka opravdu začít...